6 důvodů proč NEjít za krajinářským/ zahradním architektem

aneb 6 obav z krajinářských architektů

Zajímalo mě proč se mnoho lidí v mém okolí vyhýbá spolupráci s architektem. A nutno dodat, že nikoli jen s tím krajinářským. Většina  odpovědí se nakonec tak nějak týkala všech architektů specializace nevyjímaje. V článku jsem se zaměřila především na ty krajinářské. Odpovědi mi přišli nadmíru zajímavé a tak vznikl článek, proč NE. Proč byste si krajinářského architekta NEnajali? Co je pro Vás rozhodující?

Pokud nemáte čas, můžete přeskočit rovnou na konec článku a pročíst si shrnutí. K celému článku se pak můžete vrátit.

proc-nenajmout-zahradniho-krajinarskeho-architekta

1 - Krajinářský (a zahradní) architekt navrhuje tak, aby realizace byla co nejdražší  ...

Práce architekta (rozuměj krajinářského) není přímo odvislá od ceny realizace.  Jeho cílem není ani navrhovat, co nejlevnější řešení. Hned Vám ukážu proč.

Architekt při své práci zohledňuje řadu hledisek, kterými se přibližuje k ideálnímu řešení ... (sem si doplňte, co zrovna řešíte; například Vaše vysněná zahrada, velký nehostinný pozemek, malý pozemek, na terase chcete mít opravdovou džungli a nevíte jak na to atd.). Jedním z aspektů jsou i finance. Povšimněte si není to jediné kritérium. Je rozumné stanovit si na začátku spolupráce rozpočet jaká by měla vaše investice zhruba být.  Teď si určitě říkáte: Jak můžu vědět, kolik chci investovat, když nevím, kolik co stojí?

Peníze není jediný aspekt, který architekt zohledňuje.

Peníze není jediný aspekt, který architekt zohledňuje.

Zeptejte se krajinářského/ zahradního architekta na reference zrealizovaných návrhů a jejich nákladnost. Přepočítávat na m2 není možné, protože zahrada, která má 150 m2 obvykle obsahuje obdobné prvky jako zahrada na 1500m2. Je to jako když jedete na týden na hory vs. na víkend. Nebudete mít s sebou méně věcí, v podstatě si balíte ty stejné věci.

Architekt pracuje pouze pro vás, nemá realizační firmu ani sklad plný rostlin, které potřebuje u vás "udat".  Krajinářští/ zahradní architekti nepracují v realizačních firmách - i když se můžete setkat s nabídkou návrhu zdarma, pokud si necháte zrealizovat od stejné firmy její návrh.  Nejedná se o architekty, ale projektanty, kteří jsou motivováni prodejem. Je to jen reklamní trik jak vás nalákat. Vy tak skončíte se zahradou na jehož návrh spíše přistoupíte, protože byl zdarma, budete tam mít nejspíš řadu materiálů, kterého se firma potřebuje zbavit a cena realizace bude dražší právě o ten návrh, který se v ceně rozpustí.

2 - Nechci, aby mi do toho někdo mluvil

Často se setkávám s názorem, že se lidé obávají najmout architekta, protože by prosazoval svoje ego na úkor jejich přání. A Vy mu za to máte ještě zaplatit? Proto mě ani nepřekvapilo, že to bylo to první, čeho se obává moje kamarádka Pavla.

Svět není černobílý, stejně tak ani architekti. Jen je třeba najít takového, který Vám bude naslouchat a rozumět. Architekt Vám totiž může pomoci vnímat Váš prostor jinak a dát mu nový rozměr. Každému metru čtvereční (pozn.:v Čechách se pozemky pohybují v rozpětí 500 - přes 2000.-/m2, v Praze i nad 7000.-/m2) dá význam a svou roli. Může vám otevřít nečekané obzory vaší vlastní půdy a váš pozemek zhodnotit. Nemělo by být jeho cílem Vám diktovat jak a v čem máte žít. Proto je důležité najít takového, který Vám bude naslouchat a nabízet řešení. Dejte na svůj instinkt a až provedete předvýběr, sejděte se s architektem nejdříve osobně. Architekt by Vám měl nejen sedět tím, co dělá a kolik si účtuje za hodinu, ale i osobnostně. Právě proto, že zahradu si většina lidí nechá dělat jednou za život, pečlivý výběr by tomu měl předcházet.

Průměrné ceny pozemků v ČR ze statistického období po krizi 2009. Ceny za pozemky jsou vysoké, s architektem můžete dosáhnout toho, že je maximálně využijete. Zdroj: Tisková konference Ceny nemovitostí v ČR, 2013

Průměrné ceny pozemků v ČR ze statistického období po krizi 2009. Ceny za pozemky jsou vysoké, s architektem můžete dosáhnout toho, že je maximálně využijete. Zdroj: Tisková konference Ceny nemovitostí v ČR, 2013

Tedy nenechte architekta, aby Vám do něčeho mluvil, ale mějte ho jako svého partnera, se kterým probíráte Vaše možnosti.

3 - Stačí mi zahradník - Na těch pár stromků, co tu chci, architekta nepotřebuju

Sem dám dva stromky a na zakrytí toho nepořádku vysázím řádku tújek. Takhle architekt nepřemýšlí, vy si ho platíte za to, že dává věci do souvislostí. V důsledku je jedno, jestli to budou tújky nebo habr, ale zda je skutečně potřebujete. Než začnete s hašením jen toho, co Vás tíží, zkuste svůj plán s nějakým tím architektem prokonzultovat.

Architekt vám může rozšířit obzory, vnímat váš pozemek v souvislostech a lépe mu porozumět. Výhodou architekta je totiž jeho nadhled a komplexní přístup. Můžete si být jistí, že na nic nezapomenete, protože architekt má plán.  

Zasadit dva stromy není taková věda, ale naplánovat zahradu, aby pěkně rostla a splňovala to, co od ní čekáme, tedy nejen stále jen dřinu, už tak snadné není. Většinou od zahrady chceme, aby byla zajímavá během celého roku a rostlinám se na ní dařilo.

Zasadit dva stromy není taková věda, ale naplánovat zahradu, aby pěkně rostla a splňovala to, co od ní čekáme, tedy nejen stále jen dřinu, už tak snadné není. Většinou od zahrady chceme, aby byla zajímavá během celého roku a rostlinám se na ní dařilo.

A pokud skutečně chcete jen pár stromků, tak Vám může alespoň poradit jaké se k Vám hodí a kde by měli stát, abyste za pár let nebyli překvapení.  Architekta se vyplatí najmout u investice od 50 tisíc korun - může Vám ušetřit čas než dojdete svým pokus omyl k cíli, peníze za péči rostlin, které ji nebudou tolik potřebovat, protože u Vás porostou jako z vody, i když je u Vás extrémní sucho.  Není žádná velká věda zasadit rostlinu, ale vymyslet, které se k Vám hodí, aby se střídaly v květu během celého roku a vše působilo uceleně a doplňovalo se to už je náročnější úkol. Zahradník Vám je pak pěkně zasadí, jemu je povětšinou jedno kam.  On má svých starostí dost, aby vybrané rostliny sehnal v zadané kvalitě, dopravil je zdravé k vám a správně je zasadil. 

4 - Zbytečně drahý, proč platit za to, že mě bude škrtit v nápadech

Vy architekta neplatíte za to, že Vás škrtí, ale za to, že Vám pomůže zrealizovat Váš sen, který jste již tak dlouho odkládali, protože Vás odradil nějaký neúspěch při jeho realizaci. 

Vztah architekta a jeho klienta by měl být partnerský.  Vybírejte takového, komu můžete důvěřovat, dejte na svůj instinkt.

Vztah architekta a jeho klienta by měl být partnerský.  Vybírejte takového, komu můžete důvěřovat, dejte na svůj instinkt.

On to s Vámi dotáhne, nemůže Vás nutit v čem máte a nemáte žít. Pokud ano, tak je to spíš na výměnu architekta. Můžete zůstat tvůrčí i s architektem, ten pravý Vás v tom dobrém podpoří a zbrklé nápady Vám rozmluví a nabídne jiné řešení. Lepší znamená, že se na tom oba, že jsou lepší shodnete, rozhodnutí přeci držíte v rukou stále Vy.

5 - Nechci mít ze zahrady park

Každý svou zahradu vnímáme jinak, někdo si tam chce odpočinout a načerpat sílu, někdo se nejlíp odreaguje u sekání trávy. Krajinářský architekt by měl přizpůsobovat návrh měřítku, účelu a vašim potřebám. Pokud přesně nedokážete vysvětlit, co od zahrady chcete, protože nevíte jaké jsou možnosti, můžete se s architektem nezávazně sejít a takové zadání společně vytvořit.

Každý pozemek a investor má jiné požadavky.

Každý pozemek a investor má jiné požadavky.

6 - Architekta vyhledám až si budu realizovat svůj sen

Moje kamarádka Tereza, má v hlavě plán, že si jednoho dne postaví dům se zahradou.  Do té doby, než dosáhne svého snu "postavit dům, zasadit strom a zplodit syna" si vše navrhuje sama. Na to jak máme zařízený byt a jak vypadá naše terasa dokážeme přimhouřit oko, protože jednoho dne se budeme mít nádherně. 

Jednou se budeme mít nádherně. Začněte s kultivací svého životního prostoru hned, může to být zatím jen po malých krůčcích. Budete se cítit lépe.

Jednou se budeme mít nádherně. Začněte s kultivací svého životního prostoru hned, může to být zatím jen po malých krůčcích. Budete se cítit lépe.

Myslím, že je to o tom, kdy se jednoduše rozhodneme přestat žít v provizoriu a budovat si svůj sen teď a tady a klidně postupně. Minimálně se tím zvýší šance, že v něm budeme žít. Jedna moje klientka mi jednou řekla, že je to pro ní zvláštní mluvit s architektem a řešit do detailu, jak bude ve svém domě a na své zahradě žít, když ho nikdy neměla. Že vlastně žila v provizoriu 40 let než si postavili svůj dům snů. Prostředí, ve kterém žijeme nás mění. Máme to tedy ve svých rukách jací jsme. Přestaňte žít v provizoriu, pokud to jen trochu jde. 

Tereza M

Co byste si měli z článku odnést aneb souhrn v bodech:

- je rozumné stanovit si na začátku solupráce s architektem rozpočet; pokud nemáte představu, kolik co stojí, projděte s architektem jeho reference, může Vám říci s jakými náklady byly realizovány

- architekt by měl být nezávislý a pracovat jen pro Vás, ne být motivován prodejem; přesvědčte se, že tomu tak opravdu je a ptejte se

- hledejte svého architekta pečlivě, nenechejte to náhodě. Vybírejte dle toho jak se Vám líbí jeho práce, jak se s ním cítíte, zda v něj máte důvěru a v neposlední řadě zvažte, zda Vám za to stojí

- architekt by vás neměl nikam tlačit

- krajinářský/ zahradní architekt se vyplatí poptat již od investice 50 tis. korun 

- krajinářský/ zahradní architekt vnímá pozemek v souvislostech, vidí na něm věci, které nevidíte; Proberte to s ním a ptejte se.

- rozhodnutí držíte v rukou stále vy, najděte takového architekta, kterému můžete důvěřovat

- vytvořte zadání s architektem - buď mu sdělte svou vizi a proberte to s ním nebo se ho nechte ptát, společně dojdete k zadání