KDO JSME

Jsme krajinářští architekti, kteří hledají autenticitu místa, spojení mezi kvalitním designem, českým prostředím, architekturou a naší přírodou. |Kliknutím se podívejte na hotové práce|

.

.

Ing. Tereza Mácová

autorizovaná krajinářská architektka a zakladatelka ateliéru

Jsem přesvědčená, že místo, kde žijeme, nás utváří. S téměř deseti lety praxe jsem dospěla k jasné představě, jaké zahrady chci navrhovat. Takové, které prohlubují pocit domova a rozvíjejí své majitele. Takto zaměřené krajinářské studio ale v Praze neexistovalo. A tak ve mně začala klíčit myšlenka vlastního ateliéru, jenž propojí vytříbený design s českou přírodou.

Prvotní myšlenka už nese ovoce. Od roku 2015 mám za sebou pod hlavičkou "čtyři ypsilon" něco přes 70 projektů a kolem 30 realizovaných návrhů zahrad a venkovních prostor. Tým ateliéru se rozrostl na čtyři členky. Nejvíc nás těší, když do zahrad, které navrhujeme, dokážeme vnést kus české duše. Je pro nás důležité, aby naše zahrady vycházely z životního stylu svých majitelů, přirozeně navazovaly na dům, který obklopují, i české krajinářské tradice, které sahají do doby baroka.

Kde jsem sbírala zkušenosti

Studovala jsem Zahradnickou fakultu v Lednici na Moravě obor Zahradní a krajinářská architektura a obor Prostorové plánování v holandském Wageningen. Působila jsem v ateliéru Keller und Damm v Mnichově, v ateliéru Štěpánky Šmídové a v atelieru Flera v Praze.  

.

.

Ing. arch. Alice Boušková

architektka

Jsem dítě Jižního města, země betonu a nadšených urbanistických plánů. Vždycky se ve mně bude zrcadlit sídlištní divočina: pískoviště, kovové zeměkoule, jetel, kaštanová alej, boží muka s lavičkou a výhledem na náš panelák, trnky a beton. Z Jižního Města jsem odešla na Fakultu architektury a umění v Liberci, po třech letech jsem se vrátila na ČVUT do Prahy a vystudovala zahradní a krajinnou architekturu. Už během školy mne zajímala více krajina, její estetika a to, co v ní roste a žije. Studium jsem uzavřela diplomovou prací Fenomén divoké přírody v architektuře.

Mým cílem je pomáhat vnímat přírodu v její celistvé podobě a poukazovat na její funkci i estetiku, která je mnohdy opomíjená. Zahrady navrhuji tak, aby si zachovaly pravdivost místa a zároveň působily současně.

Protože rozumět přírodě je často hluboce humorné a vždycky něžně obohacující. 

B_DSC_0436.jpg

Ing. Martina Tománková

krajinářská architektka

Ke spojení krajiny a výtvarna mě to táhlo už po odmaturování na gymnáziu Na Pražačce. Své povolání jsem našla v oboru Krajinářství a poté při studiu Zahradní tvorby na ČZU v Praze.

Mám ráda autentičnost děl, místa, která mají ducha, Zorku Ságlovou, Daniila Charmse, Ultimate Spinach a dobré jídlo.

 

Bc. et Bc. Marie Vernerová

projektantka krajinářské architektury

Výtvarná tvorba patřila k mým rozvětveným zájmům odjakživa. První pěstitelské zkušenosti jsem nasbírala na přiděleném záhonku v rodinné zahradě. Po střední škole jsem si zkusila studium Finančního managementu v rodném Hradci Králové, ale tahle myšlenka se neujala. Vrátila jsem se k zahradám a nyní studuji Zahradní a krajinářskou architekturu na ČZU v Praze. Nejraději navrhuji zahrady, které si povídají s okolní krajinou.


P.S. Proč Ateliér „čtyři ypsilon“?

Vznik každé zahrady provází bezpočet rozhodnutí. Na každé křižovatce se musíte rozhodnout, kudy dál. V barokní krajině se u křižovatek vysazovaly vždy čtyři stromy. Místo rozhodnutí tak bylo patrné již z dálky, krajina díky tomu byla čitelnější a přehlednější. Stejně tak i my vám chceme zpřehlednit a usnadnit cestu k vlastní osobité zahradě. Čtyři ypsilon jako čtyři symbolické stromy.